A bélyegzőkészítésnek sokkal kevesebb szabálya van, mint gondolná, de ez nem jelenti azt, hogy nem kell foglalkoznia a tervezéssel. Mutatjuk, mit érdemes átgondolnia!
Mindjárt az elején le kell szögeznünk, hogy a közvélekedéssel ellentétben a bélyegző használata nem kötelező a vállalkozások számára. Ami szabályozva van törvényileg, az mindössze annyi, hogy milyen cégadatokat kell feltüntetni a hivatalos dokumentumokon. Ez alól kivételt jelent, ha az aláírási címpéldányon úgy nyilatkozik, hogy az aláírás a bélyegző lenyomatával együtt teljes.
A döntés tehát az Öné, azt mindenesetre meg kell hagyni, hogy a bélyegző használata jelentősen megkönnyíti a mindennapi munkát, tehát azt javasoljuk, hogy ne hagyja ki. Ebben az esetben viszont jogosan merül fel a kérdés, hogy milyen legyen a bélyegző, dönteni kell ugyanis adattartalomról, méretről, sőt, még színről is. Lássuk, mi mindent érdemes átgondolnia ezeken belül!
Adattartalom
Ajánlott feltüntetni a vállalkozás nevét, székhelyét, adószámát, cégjegyzékszámát, illetve a vállalkozói igazolvány számát (egyéni vállalkozók esetén). Szerepelhet ezeken felül a bankszámlaszám, elérhetőségek, logó és egyéb grafikai elemek is. Minél bonyolultabb, annál nehezebb hamisítani, a nagyobb méret viszont bizonyos esetekben, például számlatömbök pecsételése során problémás lehet.
Méret
A bélyegzőkészítés általános, íratlan szabálya, hogy egy sorba egy adat kerül, vagyis a fentiek alapján az átlagos méret 4-5 soros, de ettől bátran el lehet térni. Ha az alapvető adatokon túl más is szerepelni fog a nyomaton, minden további adatot új sorban célszerű megjeleníteni. Amennyiben logó is kerül majd a lenyomatba, a szövegnek megfelelő méretnél eggyel nagyobb bélyegzőt célszerű választani.
Szín
A bélyegző rendszerint kék, lila, fekete, ritkán piros színű, ez elsősorban attól függ, hogy pontosan milyen célt szolgál. A kék és a lila élethű, tollal írt hatást kelt, ezért ezek bizonyulnak a legnépszerűbb választásnak. Jó döntés a fekete is, ez azonban problémás lehet a hitelesített iratok másolása esetén, ilyenkor ugyanis nehéz megállapítani, melyik az eredeti példány és melyik a másolat. Fontos tudni, hogy a piros színt nem látják bizonyos szkennerek, ezért ez nem ajánlott.
Gondolja át a bélyegzőkészítést, nézzen körül honlapunkon, és rendelje meg az Ön számára megfelelő változatot!